JACK RUSSELL TERRIER - O RASIE

  John (dla przyjaciół Jack) Russell żył w XIX wieku w angielskim hrabstwie Devon. Był pastorem, jednak religijne powołanie nie przeszkadzało mu w polowaniu, jeździe konnej i działalności na niwie Kennel Klubu, był bowiem cenionym znawcą i sędzią terrierów. Zajmował sie także hodowlą: jego celem bylo wyhodowanie niezmordowanego małego terriera, odpowiedniego towarzysza i pomocnika dla równie nie zmordowanego myśliwego. Na pamiątkę pastora myśliwego ( a może lepiej myśliwego-pastora) jego imieniem nazwano niewielkie czworonogi, ktore wśród brytyjskich miłośników łowiectwa zasłynęły jako praktycznie niezniszczalne.
   Żywe, bardzo inteligentne miniaturowe terriery o gładkiej sierści przez długie lata nie były uznane jako samodzielna rasa. Do grona psów rasowych zaliczono je dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, a wzorzec przewiduje, że im bardziej kundlowato wygląda pies tej rasy, tym jest cenniejszy. Jako pierwsza uznana została odmiana Parson Jack Russell terrier, a dopiero w następnej kolejności na wystawach pojawiły się właściwe Jack Russell terriery. Odmiany te różnią się między sobą przede wszystkim długością kończyn i rodzajem włosa: właściwy Jack Russell jest krótkonożny i ma przeważnie gładką sierść, podczas gdy Parson ma kończyny normalnej długości i częściej sierść szorstką.
   Dziś obie rasy robią zawrotną karierę, także (a może przede wszystkim) jako psy do towarzystwa. Ich inteligencja znacznie przewyższa przeciętną, zanim więc podejmie się decyzję o nabyciu takiego pieska, warto się zastanowić co począć w sytuacji, gdy pies okaże się bardziej inteligentny od swego pana.

(Małgorzata Caprari - "Przesadnik kynologiczny")

Jack Russell TerrierJack Russell TerrierJack Russell TerrierJack Russell TerrierJack Russell Terrier
© by JackRussellTerrier.waw.pl